Uwalniamy książki w Elektryku

Bookcrossing to akcja uwalniania książek. Polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
W Elektryku w holu jest taki regał, na którym zostały wystawione książki do wzięcia. Można zabrać książkę do domu bez żadnych konsekwencji.
Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody – dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze. Pomysł zrodził się w Stanach Zjednoczonych w 2001 r. i swoim zasięgiem obiegł cały świat. W Polsce uwalnianie książek funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i zyskując coraz większą popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad stu trzydziestu krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało więcej niż 5 milionów 605 tysięcy 679 książek (dane maja 2009 r.). Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży ma za zadanie popularyzowanie czytania. Polega na tym, aby w otwartej przestrzeni pozostawić sczytane książki po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.  Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna  biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.

Uwalniajmy książki, dzielmy się z innymi radością czytania.